Dodatki i narzędzia dla programistów JavaScript

Poziom średnio-zaawansowany

Dziś publikujemy pierwszy wpis nowego rodzaju, mianowicie zbiór najlepszych / polecanych narzędzi, czy też rozszerzeń. Zaczniemy od narzędzi dla samych programistów JavaScript.

Polecane narzędzia dla programistów JavaScript

1. JSFiddle

Narzędzie JSFiddle, czyli plac zabaw dla programistów. Jest to rodzaj interaktywnej aplikacji typu Pastebin. To narzędzie naprawdę potrafi wspomóc proces twórczy. Dostajemy jedno miejsce, z obszarem roboczym gdzie praktycznie od razu możemy zapisać i uruchomić kod.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań typu Pastebin jest http://pastebin.com.

W przypadku JSFiddle, programista otrzymuje narzędzie dedykowane dla JavaScript, HTML, CSS:

JSFiddle

JSFiddle

Narzędzie podsiada przede wszystkim rubryki: na kod HTML, CSS, JavaScript, w ostatniej natomiast możemy zobaczyć wynik działania. Po lewej stronie znajduje się m.in. lista z popularnymi bibliotekami JavaScript, które możemy z miejsca dołączyć w razie potrzeby.

Możemy uruchomić nasz kod bezpośrednio w przeglądarce, i zapisać go. Zostanie utworzony unikalny zasób, na przykład: http://jsfiddle.net/JbdHu/

2. JS Bin

Podobnym narzędziem, również godnym uwagi, jest JS Bin. Nieco różni się od JSFiddle, ale również może przypaść od gustu.

Zarówno JS Bin jak i JSFiddle mogą bardzo się przydać w codziennej pracy, nie tylko do szybkiego zanotowania i przetestowania swojego pomysłu, ale też do pracy zespołowej, ponieważ łatwo możemy podzielić się naszym kodem z innymi.


3. Ideone

Idąc krok dalej – Ideone to co prawda kolejne narzędzie typu Pastebin, ale z wbudowanym prostym środowiskiem programowania i debugowania. To oznacza że możemy bardzo szybko uruchomić w przeglądarce i zobaczyć wynik działania kodu napisanego na przykład w języku C lub Java! Tak jak w testowym zasobie: http://ideone.com/VVlB3r.

Do dyspozycji mamy środowiska wielu innych języków programowania, jak Ruby, Erlang, C# czy Python.

4. Sumo Paint

Praca z grafiką? Żaden problem. Ok, nie jest to ściśle związane z programowaniem, ale któremu programiście WWW nie zdarza się pracować z grafiką. I to również możemy robić online, na szybko używając aplikacji Sumo Paint.

Jest to coś w rodzaju Adobe Photoshop’a online. Podstawowa wersja jest darmowa, ale są też płatne plany o bardziej rozbudowanych możliwościach.

Sumo Paint App

Sumo Paint App

5. Button Maker

Narzędzie takie jak Button Maker bardzo się przyda, gdy potrzebujemy szybko stworzyć style dla przycisku. Wszystko robimy wizualnie, podgląd jest w czasie rzeczywistym, a po kliknięciu w przycisk generator wyświetla nam gotowy kod CSS.

Polecam: http://css-tricks.com/examples/ButtonMaker

I to wszystko na dziś.

Podsumowanie

Narzędzi, których się używa jest wiele, tutaj omówiliśmy tylko kilka, naszym zdaniem najprzydatniejszych.

W przyszłych wpisach tego rodzaju, zajmiemy się różnymi typami narzędzi, na przykład zbiór najlepszych pluginów jQuery, czy implementacje bardzo przydatnych funkcji w JavaScript.

Możesz skomentować leave a response, lub podać trackback z własnej strony.