Funkcje PHP w JavaScript – biblioteka php.js

JavaScript

Poziom średnio-zaawansowany

W tym krótkim artykule chcemy przedstawić bardzo ciekawą bibliotekę, jaką jest php.js.

Funkcje PHP w JavaScript dzięki bibliotece php.js

Biblioteka pozwala nam używać funkcji znanych z języka PHP z poziomu JavaScript, implementując ich możliwości i składnię. Chodzi oczywiście o odpowiedniki funkcji PHP zaimplementowane w JavaScript.

Biblioteka funkcji dostępna jest pod adresem http://phpjs.org/, a także na githubie.

Rozwiązanie to może się nam przydać na wiele sposobów.

Przede wszystkim może ułatwić przenoszenie gotowych algorytmów / kodów napisanych w PHP do JavaScript. W takim przypadku php.js skróci czas (re-)implementacji, a to doceni każdy, kto pracował pod ostrymi terminami.

Możemy również użyć tego rozwiązania dla wygody. Na przykład PHP udostępnia bardzo wygodną w użyciu funkcję date() do formatowania daty i czasu.

Ale jak przychodzi wykonać to zadanie w JavaScript, nie koniecznie będzie tak różowo, i najszybciej będzie skorzystać z zewnętrznej biblioteki. I może to być właśnie php.js, która udostępnia odpowiednik funkcji date() w JavaScript.

Dodatkowo php.js może po prostu uprościć programowanie w JavaScript programistom dobrze znającym PHP, a niezbyt dobrze obeznanym z JavaScript.


Pełną listę funkcji znajdziemy tutaj: http://phpjs.org/functions/.

Analizując niektóre implementacje na pewno natrafimy na interesujące, a może nawet piękne przykłady kodu JavaScript. Pierwsza z brzegu implementacja funkcji in_array() to przykład dobrze napisanego kodu JS:

function in_array (needle, haystack, argStrict) {
 // 
 // + original by: Kevin van Zonneveld ...
 // ...

 var key = '',
  strict = !! argStrict;

 if (strict) {
  for (key in haystack) {
   if (haystack[key] === needle) {
    return true;
   }
  }
 } else {
  for (key in haystack) {
   if (haystack[key] == needle) {
    return true;
   }
  }
 }

 return false;
}

Nie brakuje też sprytnych rozwiązań, takich jak sprawdzanie czy plik istnieje w samym tylko JavaScript (w sensie bez PHP ani innego języka server-side), czyli odpowiednik funkcji file_exists().

Nawet tak prosta implementacja może być kreatywna.

Podsumowanie

Jak zatem widać biblioteka php.js daje różne korzyści, a do jednej z nich możemy zaliczyć ciekawe i sprytne kody w JavaScript. Mogą one nas nauczyć czegoś nowego o tym języku a przynajmniej stanowić ciekawostkę.

Możesz skomentować leave a response, lub podać trackback z własnej strony.