JavaScript – po co i dlaczego? Motywacja do zgłębiania języka

Power

Poziom podstawowy

JavaScript? Jestem prawie pewien że wśród ludzi znajdziemy całe spektrum – od pełnych pasji entuzjastów po nienawidzących ten język i gardzących nim i jego programistami.

Tymczasem my z czystym sumieniem mówimy, że JS jest potężniejszy, niż wielu sądzi!

Odpowiedzmy sobie na pytania:

  • Czy JavaScript jest taki mocny i potrzebny?
  • Czy nie jest to język gorszej kategorii?
  • Czy „Programista JavaScript” tudzież „JavaScript Developer” to gorszy programista?

Otóż:

  • Tak!
  • Nie!
  • Nie!

JavaScript już dawno pozbył się kompleksów!

Dzisiaj JavaScript to skrzynka narzędziowa praktycznie każdego programisty WWW. Pamiętam czasy, gdy język ten kojarzył się z tworem, który w każdej przeglądarce zaskakiwał innymi, dziwnymi błędami, a na programistów piszących skrypty patrzono – jeśli nawet ukradkiem – to jednak z góry (i to delikatnie mówiąc).

Poniekąd było w tym trochę racji, ponieważ istniała masa skryptów pisana na szybko przez koderów czasami bardzo początkujących. Później taki twór wędrował po sieci i był modyfikowany… resztę najlepiej znają Ci, którzy pamiętają czasy sprzed powstania i spopularyzowania framework’ów JavaScript.

A ten kawałeczek historii znam też z własnego doświadczenia, i to na dodatek z punktu widzenia obu stron barykady. A to dlatego, że lubię i znam inne języki programowania. I przyznaję – sam miałem epizod patrzenia z góry na JS. Na szczęście nie długo – do czasu aż zacząłem używać go intensywnie na co dzień, a później po uświadomieniu sobie, jak wielkie możliwości zaczyna mieć, i jakie jeszcze będzie miał w przyszłości ten język.

Dawne czasy już minęły, sieć poszła mocno w kierunku komercyjnym, a JavaScript przeżył epokę odrodzenia.

Przede wszystkim ze względu na AJAX (Asynchronous JavaScript and XML). Zniknęły także irytujące, kolosalne różnice w obsłudze JavaScriptu w różnych przeglądarkach. Teraz można skupić się przede wszystkim na celu, nie zaś na tuzinach obejść dla błędów.

Popularność JavaScript rośnie i będzie rosnąć nadal

Jak pokazuje nam np. TIOBE Index – w dużym skrócie: indeks ten bazuje na ilości wyszukiwań informacji na temat danego języka (każdy język kompletny w sensie Turinga) – JavaScript, jak każdy zresztą język programowania, przeżywa swoje wzloty i upadki.

Dla JavaScript, nie trzeba mieć szklanej kuli, aby przewidywać trend rosnący. Zwróćmy też uwagę jakim językom w tym zestawieniu depcze po piętach JS!

Trend JavaScript

Dlaczego?

A dlatego, że JS jest podstawowym i najważniejszym językiem client-side. Nie ma sobie równych jeśli chodzi o manipulacje dokumentem i oknem przeglądarki.

Mało tego, pojawia się w oderwaniu od typowych przeglądarek, na rzecz środowisk uruchomieniowych (Runtime Environment) innego typu, tak jak Adobe AIR, dających nam możliwość użycia JavaScriptu do stworzenia aplikacji desktop’owej. Inny przykład dała niegdyś firma Palm, umożliwiając pisanie aplikacji pod system WebOS m.in. w JavaScript.

Również nowa gwiazda, o której coraz głośniej, czyli Firefox OS, to system operacyjny dla urządzeń mobilnych, gdzie aplikacje tworzone są w HTML5. A jak HTML5 to i JavaScript. I sądząc po innych OS, jest to bardzo obiecujący kierunek.

Dziś programowanie w JavaScript (z użyciem HTML5, CSS i dodatkowych rozwiązań) stanowi coraz poważniejszą część rynku tworzenia aplikacji mobilnych. To tu spotkamy się z nowoczesnym wydaniem idei „napisz aplikację raz, uruchamiaj wszędzie”. Gry? Żaden problem!

Powiedzmy głośno: JavaScript bez kompleksów działa na rynku oprogramowania. Powstało wiele znakomitych bibliotek i framework’ów(np.: Prototype JS, aculo.us, jQuery, Mootools, i wiele innych), a specjaliści zajmujący się szeroko rozumianym programowaniem w JavaScript, potrafią być bardzo dobrze opłacani.

Nowe możliwości (plus świeże spojrzenie na stare)

Oferowane przez ten język możliwości, które to będziemy opisywać, dają developerowi prawdziwy arsenał, m.in. manipulację DOM, obsługę wyrażeń regularnych, XML i JSON jak i technologię Ajax, WebGL, node.js, CoffeeScript dla koneserów i inne wspaniałości, jakie daje nam współczesny JavaScript.

Pisząc aplikacje dla platformy Facebook, dysponujemy SDK dla JavaScript z naprawdę sporymi możliwościami.


Osobiście sam przez długi czas pracowałem przy aplikacjach Facebook i powiem, że (szczególnie w przypadku nowszych projektów) staraliśmy się robić jak najwięcej w JavaScript.

Użycie PHP SDK było minimalne, zdarzało się że duża aplikacja nawet nie miała bazy danych na zapleczu, gdyż dane były pobierane real-time właśnie poprzez JS SDK plus przetwarzanie (głównie jQuery). Ale to temat na osobny artykuł – lub nawet całą serię artykułów.

Wiele wskazuje na to, że w przyszłości JavaScript i jego framework’i, HTML5, CSS będą kluczowymi narzędziami (i to nie tylko Frontend) Developera!

A co jeśli za jakiś czas swoje telewizory czy lodówki będziemy mogli zaprogramować używając JavaScript? Nawet jeśli tylko na najwyższym poziomie / UI, to jednak. Cokolwiek dziwnego dziś wymyślimy, naprawdę może się ziścić za jakiś czas.

Zatem cały JavaScript i blisko powiązane z nim technologie, to arsenał, z którym programista może unieść głowę wysoko, tworząc coraz to wymyślniejsze dzieła, działające na coraz większej liczbie urządzeń, czego Czytelnikom oczywiście życzymy!

Linki

Na koniec dodatkowo prezentujemy mały zbiór linków do interesujących naszym zdaniem, stron związanych z tematyką JavaScript i AJAX.

Zapraszamy również Użytkowników do wklejania w komentarzu adresów stron, które Ich zdaniem przydałyby się w tym spisie.

JavaScript i AJAX – strony polskie:

JavaScript i AJAX – strony zagraniczne:

Miłej zabawy.js!

Możesz skomentować leave a response, lub podać trackback z własnej strony.