Biblioteki i funkcje obsługi czasu w JavaScript.

More advanced JavaScript

Poziom średnio-zaawansowany

Dziś weźmiemy pod lupę gotowe narzędzia wspomagające nas w pracy z datą i czasem. A konkretnie biblioteki i funkcje obsługi czasu w JavaScript, operacje na datach, formatowanie, parsowanie, porównywanie. O podstawowej obsłudze czasu w JavaScript pisaliśmy już wcześniej, teraz sięgamy po bardziej zaawansowane narzędzia.

Funkcje obsługi czasu w JavaScript

Jednym z tego typu zadań może być przetworzenie daty podanej jako Unix Time do postaci tekstowej – czytelnej dla człowieka. Na szybko możemy wtedy napisać własną funkcję, taką jak poniżej:

function simpleTimeConverter(unix_timestamp) {
  var inputDate = new Date(unix_timestamp * 1000);
  var months = ['Jan','Feb','Mar','Apr','May','Jun',
         'Jul','Aug','Sep','Oct','Nov','Dec'];
  
  var year = inputDate.getFullYear();
  var month = months[inputDate.getMonth()];
  var date = inputDate.getDate();
  var hour = inputDate.getHours();
  var min = inputDate.getMinutes();
  var sec = inputDate.getSeconds();

  var time = date + '. ' + month + ' ' + year + ' ' + hour;
  time += ':' + min + ':' + sec;
  
  return time;
}

var uxt = 1069497161;
alert(simpleTimeConverter(uxt)); // 22. Nov 2003 11:32:41

Można powiedzieć, że pracując z JavaScript nie codziennie pracuje się z datami i czasem, ale jeśli już przychodzi co do czego, często w takich przypadkach potrzebujemy szybkich i skutecznych rozwiązań. Wtedy warto znać gotowe, sprawdzone już biblioteki i funkcje obsługi czasu, tym bardziej że JavaScript potrafi dać w kość przy tego typu zadaniach.

Poniżej przedstawiamy rozwiązania naszym zdaniem godne uwagi.

Biblioteki do obsługi czasu w JavaScript

Funkcja date() z php.js

Na początek proste rozwiązanie. W omawianej już bibliotece php.js znajduje się implementacja funkcji date() z PHP. Nadaje się ona znakomicie do formatowania dat, w tym ich wariantów dla różnych narodowości (przy odrobinie wysiłku ze strony programisty).

Możliwości oferowane przez Dojo Toolkit

Jakiś czas temu publikowaliśmy mały kurs biblioteki Dojo Toolkit. Jednym z wielu aspektów, jakimi może się ona wykazać jest obsługa daty i czasu, a w tym m.in. obliczenia na datach czy też formatowanie dat dla wielu języków.

http://dojotoolkit.org/documentation/tutorials/1.9/dojo_date/

moment.js

To biblioteka JavaScript o imponujących możliwościach parsowania, walidacji, formatowania i innych operacji na datach.

URL: http://momentjs.com/

XDate

Kolejna ciekawa biblioteka, stanowiąca wrapper wokół natywnego obiektu Date. Dostarcza wielu funkcji do manipulacji datami, formatowania i parsowania.

URL: http://arshaw.com/xdate/


Countdown.js

Jest to biblioteka do obliczania różnic między datami i ich czytelnego przedstawiania. Znakomicie nadaje się do implementacji liczników / odliczania.

URL: http://countdownjs.org/

Later.js

To kolejne interesujące narzędzie do obliczeń na datach, ale co ważniejsze, obliczenia te używane są do planowania. A to dlatego, że biblioteka służy do tworzenia harmonogramów zadań do wykonania. To tak jakby prosty cron w JavaScript.

URL: http://bunkat.github.io/later/

Podsumowanie

Gdy przyjrzymy się przedstawionym rozwiązaniom bliżej, zobaczymy że nawet JavaScript oferuje duże możliwości, jeśli chodzi o pracę z datą i czasem. W sieci znaleźć możemy znacznie więcej bibliotek zawierających funkcje obsługi czasu w JavaScript – z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swoich potrzeb.

Możesz skomentować leave a response, lub podać trackback z własnej strony.