
W tym krótkim artykule chcemy przedstawić bardzo ciekawą bibliotekę, jaką jest php.js.
Funkcje PHP w JavaScript dzięki bibliotece php.js
Biblioteka pozwala nam używać funkcji znanych z języka PHP z poziomu JavaScript, implementując ich możliwości i składnię. Chodzi oczywiście o odpowiedniki funkcji PHP zaimplementowane w JavaScript.
Biblioteka funkcji dostępna jest pod adresem http://phpjs.org/, a także na githubie.
Rozwiązanie to może się nam przydać na wiele sposobów.
Przede wszystkim może ułatwić przenoszenie gotowych algorytmów / kodów napisanych w PHP do JavaScript. W takim przypadku php.js skróci czas (re-)implementacji, a to doceni każdy, kto pracował pod ostrymi terminami.
Możemy również użyć tego rozwiązania dla wygody. Na przykład PHP udostępnia bardzo wygodną w użyciu funkcję date() do formatowania daty i czasu.
Ale jak przychodzi wykonać to zadanie w JavaScript, nie koniecznie będzie tak różowo, i najszybciej będzie skorzystać z zewnętrznej biblioteki. I może to być właśnie php.js, która udostępnia odpowiednik funkcji date() w JavaScript.
Dodatkowo php.js może po prostu uprościć programowanie w JavaScript programistom dobrze znającym PHP, a niezbyt dobrze obeznanym z JavaScript.
Pełną listę funkcji znajdziemy tutaj: http://phpjs.org/functions/.
Analizując niektóre implementacje na pewno natrafimy na interesujące, a może nawet piękne przykłady kodu JavaScript. Pierwsza z brzegu implementacja funkcji in_array() to przykład dobrze napisanego kodu JS:
function in_array (needle, haystack, argStrict) { // // + original by: Kevin van Zonneveld ... // ... var key = '', strict = !! argStrict; if (strict) { for (key in haystack) { if (haystack[key] === needle) { return true; } } } else { for (key in haystack) { if (haystack[key] == needle) { return true; } } } return false; }
Nie brakuje też sprytnych rozwiązań, takich jak sprawdzanie czy plik istnieje w samym tylko JavaScript (w sensie bez PHP ani innego języka server-side), czyli odpowiednik funkcji file_exists().
Nawet tak prosta implementacja może być kreatywna.
Podsumowanie
Jak zatem widać biblioteka php.js daje różne korzyści, a do jednej z nich możemy zaliczyć ciekawe i sprytne kody w JavaScript. Mogą one nas nauczyć czegoś nowego o tym języku a przynajmniej stanowić ciekawostkę.