Dobre książki o JavaScript, jQuery, HTML5

Poziom podstawowy

Czasami przysyłane są nam pytania o dobre książki o JavaScript, tudzież takie z obszaru jQuery lub HTML5.

W dzisiejszym wpisie chcieli byśmy przedstawić mały zbiór dobrych książek w języku polskim. Znajomość JavaScript jest i będzie cechą coraz bardziej pożądaną. Ważne więc aby dobrze opanować język i jego detale.

Dobre książki o JavaScript i nie tylko

Na początek świetne książki od Stoyana Stefanova.

1. JavaScript. Programowanie obiektowe

Autor wziął pod lupę język JavaScript i programowanie obiektowe, przedstawiając ogrom interesujących informacji.

jascob

Książka pokrywa szeroki zakres tematyczny, m.in. pojęcia związane z programowaniem obiektowym, typy danych i tablice, funkcje, domknięcia, zastosowanie konstruktorów, użycie prototypów, rozszerzanie obiektów wbudowanych, dziedziczenie, praca w środowisku przeglądarki (modele BOM i DOM), wzorce projektowe i inne.

Konkretnie i na temat – od podstaw do sprawnego programowania obiektowego:

http://helion.pl/view/8448w/jascob.htm

Książka ma bardzo dobre opinie – znakomite źródło, które dobrze się czyta, choć trafiają się w niej błędy.

2. JavaScript dla programistów PHP

Książka z nieco innym punktem odniesienia, mianowicie przeznaczona dla programistów PHP chcących szybko nauczyć się programowania w języku JavaScript.

javphp

W książce wykazano także różnice i podobieństwa między tymi dwoma językami. Konkrety bez zbędnego lania wody.

Szczegóły:

http://helion.pl/view/8448w/javphp.htm

3. JavaScript. Wzorce.

Mierzymy wyżej, chcąc tworzyć kod jak najlepszej jakości? Bardzo dobrze! Praktyka wyniesiona z tej książki może nam w tym pomóc.

jascwz

Czytelnik dowie się jak tworzyć łatwy w utrzymaniu kod, wykorzystać klasyczne wzorce programowania, skorzystać ze wzorców specyficznych dla środowiska przeglądarki internetowej. Po prostu tajniki tworzenia łatwego w utrzymaniu kodu źródłowego.

Szczegóły:

http://helion.pl/view/8448w/jascwz.htm

4. Nowoczesny język JavaScript

Kolejny znakomity i znany autor, Larry Ullman, jest prezesem firmy specjalizującej się w technologiach informacyjnych. Jest autorem świetnie sprzedających się książek o PHP, MySQL, JavaScript.

nojejs

Tym razem Larry przedstawia aktualną i przystępną książkę na temat JavaScriptu. To znakomita pozycja dla początkujących, która nauczy Czytelnika zasad korzystania z JS oraz zaprezentuje najlepsze współczesne praktyki.

Szczegóły:

http://helion.pl/view/8448w/nojejs.htm

5. JavaScript. Zasady programowania obiektowego

Nicholas C. Zakas (ncz) to klasa autora sama w sobie. Tym razem prezentuje świetną pozycję na temat programowania obiektowego w JavaScript.

jascpo

Książka pozwala w przystępny sposób poznać obiektowy charakter języka JavaScript.

Szczegóły:

http://helion.pl/view/8448w/jascpo.htm

6. JavaScript – mocne strony

Prawdziwy guru JavaScriptu – Douglas Crockford, posiadający imponujący wkład w rozwój języka, rozszerzeń i materiałów edukacyjnych, napisał także tę kultową wręcz książkę.

jscmoc

Niektórzy twierdzą że pozycja jest wręcz obowiązkowa dla osób chcących pracować z JS. To prawda. Szukając dobrej książki o JavaScript z pewnością warto sięgnąć po JavaScript – mocne strony.

Szczegóły:

http://helion.pl/view/8448w/jscmoc.htm

7. Javascript i jQuery. 131 praktycznych skryptów

JavaScript ma znakomite frameworki, a jednym z najpopularniejszych jest jQuery.

jjq131

Z tą książką można opanowywać jQuery od podstaw, poprzez realizację przykładów praktycznych, co jest znakomitą metodą nauki:

http://helion.pl/view/8448w/jjq131.htm

8. jQuery. Rusz głową!

jQuery, jednak tym razem z nieco innym podejściem do nauki. Kto czytał książki z serii „rusz głową” domyśla się już o co chodzi.

jquerg

Książka to znakomity sposób na opanowanie możliwości biblioteki jQuery zupełnie od podstaw. Atrakcyjna forma graficzna oraz nowoczesna metodologia nauczania sprawiają, że przyswajanie wiedzy jest przyjemne i efektywne.

Szczegóły:

http://helion.pl/view/8448w/jquerg.htm

Nie może nam zabraknąć pozycji o HTML5.

9. HTML5. Podręcznik programisty

Źródło informacji o HTML5.

html5p

Pokrywa bardzo szeroki zakres zagadnień. Szukając czegoś o HTML5, warto rozważyć tę pozycję.

Szczegóły:

http://helion.pl/view/8448w/html5p.htm

10. HTML5. Tworzenie gier

Znam JS, pracowałem z HTML5, czy mogę w tym napisać grę? Oczywiście!

htm5tg

Dzięki możliwościom oferowanym przez HTML5 i JavaScript, możemy w dość przyjemny (jak na tak trudną tematykę) sposób wejść do świata programowania gier.

Z książki tej natomiast dowiesz się jak zaprojektować grę, stworzyć zaawansowaną grafikę przy użyciu canvas i WebGL, przechowywać dane lokalnie w bazie danych przeglądarki, korzystać z wielowątkowości dzięki Web Workers i wiele więcej.

Szczegóły:

http://helion.pl/view/8448w/htm5tg.htm


Podsumowanie

Na tym kończymy nasz mały spis dobrych książek o JavaScript. Jest ich oczywiście więcej, staraliśmy się jednak opisać te bliżej nam znane, mające dużo dobrych opinii Czytelników.

Miłej lektury i jeszcze lepszego kodu!

Podaj dalej: Share on Facebook13Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Digg thisEmail this to someonePin on Pinterest1
Możesz skomentować leave a response, lub podać trackback z własnej strony.
 • 1 – Stefanov to obok Zakasa IMO najlepszy autor książek o JS. Nie dziwią dobre oceny tej pozycji

  2 – „Tryb ścisły nie jest zgodny wstecz, więc trzeba jawnie wskazać chęć jego użycia.” → po to trzeba jawnie wskazać chęć jego użycia, żeby zachować BC… Poza tym – wygląda na suche zreferowanie języka dla ludzi, którzy umieją coś tam klupnąć, ale niekoniecznie w JS (no ale czego oczekiwać po takim tytule :D)

  3 – trochę sucha teoretycznie, ale bardzo dobra pozycja

  4 – „Gdy powstawała ta książka, był rok 2012 i HTML5 wydawał się ogromnym przedsięwzięciem.” → to chyba najlepiej świadczy, że ta książka już się zestarzała. Chwali się natomiast opisanie graceful degradation, progressive enhancement, unobtrusive JS oraz strict mode. Boli natomiast brak addEventListener i fakt, że przestrzenie nazw są opisane dopiero na końcu (a powinny być na początku). No i najważniejsze: gdzie jest opis modularyzacji? To podstawa we współczesnym JS!

  5 – Zakas to Zakas. Chociaż można się zastanawiać czy w dobie ES6 tego typu książki nie powinny zostać zastąpione nowszymi zamiennikami. Zwłaszcza, że takowy Zakas napisał i jest dostępny za darmo na jego GH: https://github.com/nzakas/understandinges6

  6 – biblia. Tyle 😉

  7 – tej książki nie mogę polecić nikomu, bo merytorycznie leży na całej linii: http://www.webkrytyk.pl/krytyka/witold-wrotek-javascript-i-jquery-131-praktycznych-skryptow-przykladowy-rozdzial/

  8 – stara pozycja. Od 1.7 w jQuery zmieniło się bardzo dużo – łącznie z głównym silnikiem obsługi zdarzeń. No i jak czytam teksty typu „Właściwość CSS opacity nie działa tak samo na różnych przeglądarkach” to mi się trochę śmiać chce 😉 Obecnie ¾ tego, co opisane jest w przykładowym rozdziale, ta się osiągnąć przy pomocy CSS

  9 – przestarzała, np pisze się o Selectivizr a w kodach HTML występuje jeszcze hgroup, który wyleciał ze specki dobre 2 lata temu. Dodatkowo stosują tradycyjne @font-face, czyli obecnie anti-pattern.

  10 – słabo jest głównie z tłumaczeniem, o czym kiedyś pisałem: http://webax.pl/topic/1050-html5-tworzenie-gier-jacob-seidelin/ Poza tym obecnie ta książka jest już po prostu stara…

  • Dzięki za opinie. To się nazywa porządny, rzeczowy komentarz 🙂 No a ksiażki fakt – na naszym rynku niestety całkowicie idealne nie są 🙂